Czym jest miłość????
 
Dlaczego za nią tęsknimy?

     Pragnienie zbliżenia się do drugiego człowieka jest najsilniejszym dążeniem wszystkich ludzi. Jedną z przyczyn poszukiwania miłości jest potrzeba biologiczna, gdzie główne znaczenie ma połączenie pierwiastka męskiego i żeńskiego. Istotę tęsknoty za miłością tłumaczy mit, w którym pierwotnie mężczyzna i kobieta byli jednością, ale przecięto ją na pół i każdy z nich od tej pory szuka swojej drugiej połowy.
     Inną przyczyną dążenia do miłości jest lęk przed pustką i samotnością. Człowiek jest istotą "stadną" i na ogół źle się czuje będąc w izolacji od innych. Marzymy o miłości, bo daje nam ona szansę na wyzwolenie się od rutyny, zwyczajności, potrzebujemy też przyjemności, akceptacji i dreszczyku emocji. Każdy z nas chciałby poczuć się kimś niezwykłym, niepowtarzalną indywidualnością, tym jedynym, który został wybrany przez drugą osobę. Osiąganie wzajemnej bliskości jest bardzo miłym przeżyciem, korzystnie wpływa na samopoczucie.

 W jaki sposób jej poszukujemy?

     Ciągle pragniemy miłości, pożądania i bycia ze sobą. Dlatego starając się zdobyć względy drugiej osoby, na wiele sposobów nadajemy sygnały o naszych zamiarach. Mężczyźni dążą do zdobywania powodzenia, mocnej pozycji życiowej i pieniędzy. Kobiety natomiast dbają o swój wygląd zewnętrzny, podkreślają go odpowiednim strojem, makijażem, fryzurą, biżuterią. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety próbują zdobyć przychylność otoczenia poprzez miły sposób bycia, umiejętność prowadzenia interesującej rozmowy, zabłyśnięcia oryginalnym pomysłem. Ogólnie ważne jest, aby być sympatycznym i pociągającym fizycznie. To, co czyni człowieka atrakcyjnym, zależy na ogół od mody obowiązującej w danym okresie. Chcąc zwrócić na siebie uwagę i wzbudzić w kimś uczucie, stajemy się bardziej śmiali, ponieważ do głosu dochodzi nasza instynktowna natura, która każe nam zdobywać.

 Czy "zakochanie się" to miłość?

     Jeśli między dwojgiem ludzi nagle opadają bariery, odczuwają oni wzajemną bliskość psychiczną i fizyczną. Stan ten staje się najbardziej ekscytującym przeżyciem w ich życiu. Wówczas napięcie emocjonalne rośnie, a fascynacja uczuciowa przypomina stan euforii. Okres zauroczenia można przyrównać do wielkiego święta, gdzie panuje nastrój specyficzny, ale trochę nienaturalny. Dlatego też nie może trwać zbyt długo. W miarę bycia ze sobą i poznawania się "czar pryska" i zaczyna się normalne życie, gdzie nie wystarcza opieranie się tylko na uczuciach. Ten moment może być krytyczny dla związku, gdy ludzie za dowód miłości biorą intensywność przeżyć. Oczywiście, że bez uczucia namiętności i emocji nie narodzi się nic poważnego między mężczyzną i kobietą, bo musimy zdawać sobie sprawę, że zakochanie to stan przyjemny, ale przejściowy. Jest to okres, w którym dwoje ludzi szuka podstaw dla prawdziwej miłości.

 Czym jest prawdziwa miłość?

     Miłość to coś więcej niż uczucie, bo to może być nietrwałe i zmienne, a ona daje nam obietnicę. Na pewno jest ogromną siłą, która jednoczy dwoje ludzi. Ale aby to naprawdę się stało, musi wystąpić między nimi troska, odpowiedzialność, poznanie i poszanowanie. Prawdziwa miłość jest bezwarunkowa. To oznacza, że kocha się kogoś "mimo wszystko", a nie "za coś". Kochamy, chociaż znamy słabe strony drugiej osoby. Miłość to stawianie wspólnych kroków po ścieżce zwykłej codzienności, odnajdywanie siebie w trudnych chwilach. Wprawdzie potrzebujemy pięknych słów, czułości, prezentów i romantycznych uniesień i w tym też znajdziemy miłość. Po dłuższym okresie życia we dwoje doświadcza się różnych sytuacji, nie zawsze łatwych. Zmienne nastroje, dolegliwości, melancholia, praca, sprzątanie, gotowanie, zajmowanie się dziećmi to wspólne sprawy, które stanowią istotę bycia z drugą osobą. Tu jest również miejsce na miłość, bo kochać to także być ze sobą na dobre i na złe.

 Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przeżyć miłość?

     Istotnym czynnikiem wpływającym na stosunek do miłości jest uświadomienie sobie, że miłość jest sztuką i można się jej nauczyć. Wymaga to nie tylko chęci, ale i sporego wysiłku. Ważne jest, aby wyrobić sobie twórczą postawę i zdolność kochania. Niestety, większość ludzi popełnia ten błąd, ponieważ koncentruje się, aby być kochanym, a nie kochać. Jeżeli jesteśmy zdolni do kochania, to potrafimy dawać. W naszej kulturze jest to problemem, gdyż jesteśmy nastawieni konsumpcyjnie i jeśli już coś dajemy, to oczekujemy czegoś w zamian. Tego rodzaju dawanie nie sprzyja miłości. Wskazane jest natomiast dawanie bezinteresowne, co nie musi oznaczać poświęcenia. Dajemy siebie, swoje przeżycia, nastroje i uczucia. Szczęście w miłości osiągniemy łatwiej, jeżeli będziemy odróżniać fascynację erotyczną od prawdziwego uczucia.

Wieczna miłość - czy istnieje?

Czy związek między dwojgiem ludzi może trwać wiecznie? Trudno jest powiedzieć, czy dana para ma szansę na przeżycie wiecznej i pięknej miłości, czy nie zawiodą się na sobie, czy nie stanie się coś, co przerwie ich uczucie. Jednak trwałość związku zależy przede wszystkim od partnerów! Sama możesz wpłynąć na to, że Twój mężczyzna będzie w Tobie zakochany jak szaleniec w wieku 50 lat, a Ty nadal będziesz widzieć w nim jedynego człowieka, który może dać Ci szczęście. Istnieje kilka "zasad", które ważne są w każdym związku. Pewne czynniki decydują o tym, czy jesteście zgraną parą, czy pasujecie do siebie.

Czy istnieje możliwość sprawdzenia związku? Nie ma idealnej metody. Jednak, jeśli mieszkacie ze sobą już przynajmniej pół roku, potraficie nie kłócić się, razem podejmować najważniejsze decyzje, to jest pierwszy krok do stwierdzenia, że jesteście bardzo dobraną parą. Powinnaś pamiętać o tym, że małżeństwo zawarte zbyt szybko, może rozpaść się szybciej niż się tego spodziewasz. Pary poznane zaledwie kilka miesięcy przed ślubem bardzo często rozpadają się już po kilku latach bycia razem. Według statystyk, małą szansę ma związek zawarty w bardzo młodym wieku i z powodu niechcianej ciąży. Pamiętaj, że musisz dobrze poznać swojego partnera. Jeśli wiązał się on już z wieloma kobietami i zrywał z nimi po kilku miesiącach powinnaś zdawać sobie sprawę, że z Tobą może być dokładnie to samo. Jeśli kochasz takiego człowieka, nie spiesz się z podejmowaniem ważnych decyzji. Jeśli sytuacja jest zupełnie inna, to znaczy Ty, lub Twój ukochany wciąż odkłada decyzję o ślubie, mimo że znacie się już naprawdę dobrze, musisz zastanowić się, czy na pewno chcesz być w tym związku, czy któreś z was podświadomie nie wybiera wolności...

Jeśli udało się Wam znieść długie rozstanie, nie zdradzaliście się i dalej uważacie, że jesteście dla siebie stworzeni, to także działa na plus dla Waszego związku. Pary, które przeszły długie rozstania, czy przez długi czas musiały spotykać się tylko raz na tydzień, czy nawet rzadziej, w pewien sposób sprawdziły swój związek. Skoro potraficie być sobie wiernymi, skoro ciągle tęsknicie i czekacie to dowód, że Wasza miłość potrafi sprostać trudnościom.

Małą szansę na przetrwanie całego życia razem ludzie, którzy bardzo różnią się od siebie. Chodzi tu nie tylko o podobne zainteresowania, czy charaktery, ale także o ty, czy macie podobne wykształcenie, czy macie podobne pochodzenie społeczne. Kobiecie z wyższym wykształceniem trudno będzie zrozumieć partnera, który skończył edukację na podstawówce. Ważna jest także mała różnica wieku. Wtedy partnerzy lepiej rozumieją się, mają podobne poglądy. Jasne jest, że jeśli macie podobne zainteresowania, poglądy na różne sprawy, to ułatwia Wam życie razem. Macie wtedy o czym rozmawiać, lepiej się rozumiecie, a zrozumienie jest przecież podstawą trwałego związku. Oczywiście, ważna jest także zgodność seksualna! Jeśli macie podobne potrzeby seksualne, rozumiecie się pod tym względem i Wasze oczekiwania są podobne, to Wasz związek może należeć do udanych. Seks, wbrew pozorom jest istotny i często decyduje o tym, czy dwoje ludzi chce dalej być razem, czy szukają pozazwiązkowych "przygód".

Jeśli Twój partner często Cię rani, jest agresywny, a wybuchy agresji są u niego na porządku dziennym, trudno oczekiwać, że będziesz szczęśliwa w takim małżeństwie. W związku musisz czuć się bezpieczna, powinnaś wiedzieć, że zawsze masz w mężczyźnie oparcie, jest gotowy do pomocy Tobie w każdym momencie i nie zostawi Cię w chwili, kiedy najbardziej będziesz go potrzebować. Niezwykle ważne jest zaufanie. Jeśli nie ufacie sobie, nie możecie być razem... Zaufanie jest niewątpliwie podstawą związku. Gdy boisz się, że partner w każdej chwili, w której nie jesteś przy nim, zdradza Cię, nie możesz liczyć na to, że będziesz z nim szczęśliwa. Według większości psychologów, taki związek powinnaś zakończyć jak najszybciej ze względu na siebie.

Kiedyś znane było powiedzenie, że jeśli partnerzy chodzą spać i wstają o tej samej porze, jedzą to samo i... obydwoje lubią spać przy zamkniętym (albo obydwoje wolą, gdy jest otwarte) oknie, to są zgraną parą. W tym przysłowiu jest dużo prawdy. Jeśli partnerzy akceptują taki sam styl życia jest prawdopodobne, że są dobraną parą.

Pamiętaj, że jeśli wierzysz iż Twój partner zmieni się pod wpływem małżeństwa, jest bardzo prawdopodobne, że powtarzasz błąd tysiąca kobiet. Nie zmieni się! Jeśli nie umiesz zaakceptować go takim, jaki jest, nie licz na to, że stanie się cud i małżeństwo sprawi, że nagle on stanie się Twoim wymarzonym księciem z bajki.

Może to bardzo przyziemne, jednak wygląd także jest ważny. Istotne jest to, czy lubisz patrzeć na swojego ukochanego, czy jest dla Ciebie pociągający. Nie jest to najważniejsza sprawa, ale musisz akceptować wygląd swojego partnera.

Prawdziwa miłość pokona każdą przeszkodę, może sprawić, że chociaż wszyscy naokoło będą mówili "nie uda im się" uczucie pokaże, że jest inaczej. Jednak, czasem trzeba spojrzeć na życie realnie, ocenić szanse, jakie macie na przetrwanie, żebyś za kilka lat nie czuła, że popełniłaś życiowy błąd. Nie ma związku, w którym brak jest sporów i kłótni! Idealny związek to taki, w którym partnerzy są pewni, że ich miłość jest w stanie przetrwać wszystko, nawet... koniec świata!